Nowoczesne badania

Prowadzenie badań, które mają wyeliminować wszystkie błędy, jakie powstają w materiałach używanych do produkcji maszyn nie jest łatwym zadaniem. Potrzebne są bardzo skuteczne metody sprawdzania, które opierają się na wnikliwej analizie. Prowadzone badania nieniszczące to dzisiaj norma przede wszystkim w polskich kopalniach.

Jedną z metod, które są używane do wykrycia wady jest metoda radiologiczna, można ją podzielić na dwie grupy:

– metoda rentgenowska znana nam wszystkim z badań i prześwietlania, dokładnie w taki sam sposób dzięki promieniom rentgena szuka się ukrytych wad materiału. To bardzo ważna i potrzebna metoda.

– metoda promieniowaniem gamma

Inne metody

– metoda ultradźwiękowa i akustyczna dzięki ultradźwiękom można wykrywać wiele wady w konstrukcji, których gołym okiem nie zauważymy. Do tych badań zalicza się również:

-metodę echa, cienia i rezonansu.

Zastosowanie odpowiedniej metody pozwala na wykrycie w porę wszystkich wad, które zagrażają nie tyle samej maszynie, co ludziom, którzy z niej korzystają. Jeśli to będzie winda, która zwozi na dół górników to trzeba zbadać czy wszystko jest z nią w porządku. Systematycznie sprawdzanie daje gwarancje, że nie dojdzie do niespodziewanych awarii. Gdyby nie badania akredytacja to doszłoby do wielu tragedii. Firmy, które zajmują się odbiorami i sprawdzaniem technicznym wszystkich urządzeń ratują wielu ludziom życie. Trudno byłoby znaleźć równie odpowiedzialną pracę, ale jednocześnie taką, bez której ludzie nie mogą bezpiecznie pracować.

 

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *