Tapetowanie mieszkania

Nakładanie tapet na pewno nie należy do tych przyjemniejszych zajęć zwłaszcza, jeśli robimy to dopiero pierwszy raz. Każdy z nas musi jednak wiedzieć jaki rodzaj kleju jest najlepszy i czy akurat pasuje on do wybranego przez nas rodzaju tapety. Wiedza ta jest naprawdę niezbędna aby wykonać poszczególne czynności właściwie…

Zawsze na samym początku należy pozdejmować wszystkie gniazdka elektryczne, które znajdują się w pokoju, a następnie odpowiednio zabezpieczyć powstałe luki. Jeśli posiadamy regały oraz inne gwoździe kołki, wtedy musimy pozbyć się tych wszystkich elementów, gdyż mogą one przeszkadzać nam w naszej pracy. Podłoże także musi być właściwie przygotowane zapamiętajmy jedno, że całość musi być sucha i mocna a jednocześnie gładka.

Czyścimy

Dopiero, gdy upewnimy się, że wszystkie powyższe zadania zostały już wykonane możemy zająć się innymi sprawami. Oczywiście bezpośrednim działaniem będzie wyczyszczenie wszystkich powierzchni ścian w naszym domu/mieszkaniu. Miejsca muszą być wolne od pozostałości starej farby lub tapety. Dobrze mieć na stanie urządzenie, które pozwala ściągnąć materiał przy użyciu gorącej pary. Brak takiego urządzenia nie dyskwalifikuje nas w żadnym wypadku, wtedy do wykonania użyjemy zwyczajnej gąbki połączonej z wodą. Ściana, na której ma być położona nowa tapeta musi być równa i wygładzona na całości powierzchni. Najlepiej jak całość sprawdza się, jeśli użyjemy mydła malarskiego. Dzięki temu ściany będą właściwie odtłuszczone. Każdy ubytek w ścianie należy zlokalizować i za pomocą specjalnej gładzi zaszpachlować i wygładzić. Ostatnim punktem jest właściwie zagruntowanie powierzchni specjalnym granulatem.

Nakładamy

Gdy już nam się uda to pozostanie nam tylko nałożyć odpowiednią tapetę na ścianę. Zawsze rozpoczynamy od nałożenia kleju. Pamiętajmy aby taka mieszanka miała określoną grubość, wtedy będzie nam o wiele łatwiej przytwierdzić tapetę wprost do ściany. Niektóre rodzaje tapet są samoprzylepne wówczas klej nie jest nam potrzebny no, chyba że chcemy go zastosować jedynie miejscowo tam, gdzie jego przyczepność jest mniejsza. Tapetę trzeba odpowiednio docisnąć do ściany, a następnie poczekać aż złapie ona całą powierzchnię. Proces wykonujemy w dowolnym kierunku jednak najlepiej robić to od góry do samego dołu. Zapamiętajmy też, że w razie niepowodzenia musimy powtórzyć proces czasem trzeba tak zrobić kilka razy a wierzcie lub nie, ale nie jest to takie proste i wymaga między innymi od nas dużej precyzji.

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *